AKTUELNO

Na Vračaru će uskoro biti proglašeno pet kulturno-istorijskih celina, i to Krunska i Smiljanićeva ulica, Kotež Neimar, Krunski venac i vračarski deo područja uz Ulicu Kneza Miloša, dok se za sledeću godinu priprema i proglašenje Istočnog Vračara kao šeste kulturno-istorijske celine, najavio je večeras zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić posle razgovora sa predstavnicima tri udruženja gradjana sa Vračara.

-Ako se tome doda da je već predloženo proglašenje poteza oko Hrama Svetog Save, to znači da nikada više objekata i delova Vračara nije bilo stavljeno pod zaštitu - rekao je Vesić u zgradi opštine Vračar gde je održao sastanak s predstavnicima građana koji su okupljeni u Društvu za ulepšavanje Vračara, udruženju “Topolska” i Društvu za uređenje i ulepšavanje Krunskog venca.

-Imali smo dobar razgovor tokom kojeg smo konstatovali kakve sve kulturno-istorijske vrednosti ima Vračar i šta sve treba zajedno da čuvamo - preneo je Vesić novinarima nakon sastanka.

Foto: Beograd.rs

Istakao je da je dogovoreno da se zajednički radi na razvoju i čuvanju Vračara i dodao da će ubuduće predstavnici ova tri udruženja, kao predstavnici građana Vračara, učestovati na sednicama Komisije za planove grada Beograda i davati svoje predloge i inicijative kada je reč o usvajanju urbanističkih planova za Vračar.

Foto: Beograd.rs

Na taj način će se, dodao je, naći mera između toga da se Vračar razvija, a da se sačuva ono što je kulturno-istorijska baština.

Naveo je da bilo reči i o rekonstrukciji Kalenić pijace koja počinje sledeće godine, kao i o obnovi pozorišta “Dadov” koja će takođe biti 2021. godine.

-Osim toga, razgovarali smo o rekonstrukciji Crvenog krsta gde ćemo raspisati konkurs prvo za idejno rešenje, a potom i za samu rekonstrukciju tokom koje ćemo ukloniti okretnicu i benzinsku pumpu i integrisati ceo prostor u jedan lep trg - pojasnio je Vesić.

Rekao je da je bilo reči i o zaštiti gradića Pejton koji, dodao je, treba da postane neka vrsta kulturnog centra na Vračaru, zatim o proširenju Makenzijeve ulice, proglašenju Ulice kneginje Zorke u pešačko-biciklističku zonu.

Foto: Beograd.rs

-Ovo je pravi primer saradnje predstavnika Grada Beograda i opštine sa građanima koji su zainteresovani da njihov deo grada bude što očuvaniji i uređeniji - dodao je Vesić.

Predsednik opštine Vračar Milan Nedeljković je rekao da je veoma važno što će pet celina te opštine da bude pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture.

-Sugestije predstavnika udruženja građana koji su prisustvovali sastanku bile su veoma konstruktivne, a između ostalog predložili su da se još neki delovi Vračara ubace u tih pet kulturno-istorijskih celina - rekao je Nedeljković.

Glavni urbanista Beograda Marko Stojčić je rekao da je cilj sastanka bio da se prihvati pomoć predstavnika udruženja građana na svim projektima, sa najvećim akcentom na urbanističkim planovima.

-Mi smo zaustavili postupak usvajanja i izrade svih planova na teritoriji opštine Vračar jer imamo osnovane sumnje da u mnogim od tih planova investitori žele da urade nešto što niti građani Vračara, niti mi želimo da bude konačni rezultat - rekao je Stojčić.

Foto: Beograd.rs

Dodao je da je dogovoreno da jedan po jedan plan ponovo dođe pred gradsku Komisiju za planove i da na svakoj od zatvorenih sednica te komisije budu i predstavnici udruženja građana, sa kojima je večeras održan sastanak, kako bi se došlo do zajedničkog predloga koji bi potom išao na javni uvid, odnosno na javne sednice.

Predsednik udruženja građana “Topolska” Jasna Ðokić izrazila je zadovoljstvo što su naišli na razumevanje ljudi iz Grada i opštine Vračara i dodala da će celine koje su predviđene za zaštitu biti zaštićene do decembra.

#Goran Vesić

#Vračar