Korištenje takvih filtera stvara pritisak na tinejdžere, zbog njih im pada samopouzdanje i raste anksioznost, kao i problemi s mentalnim zdravljem.
Kako bi dokazali da nešto rade po pitanju sigurnosti svojih najmlađih korisnika, velike platforme i društvene mreže u poslednje su vreme predstavile različite opcije i novitete name njene upravo tome - zaštiti dece.
Instagram je tako predstavio račun za tinejdžere koji omogućava veću roditeljsku kontrolu nad profilima maloletnika, na sigurnosti svoje aplikacije poradio je i Snap koji je lansirao opciju Family Centar, a nedavno se govorilo i o merama sigurnosti koje je predstavio i Roblox, iako nisu svi zadovoljni s onim što su napravili.
Mere koje se odnose na zaštitu mladih korisnika sada su najavili i iz TikToka. Ova mreža tokom sledećih nedelja namerava mlađima od 18 godina zabraniti korištenje filtera za ulepšavanje koji imaju negativne uticaje na tinejdžere, pogotovo devojčice. Naime, nakon korištenja takvih filtera koji digitalno ulepšavaju njihovo lice, neki mladi negativno gledaju na svoj stvaran izgled i smatraju da su lepši kada ih se tako filtrira. Korištenje takvih filtera stvara pritisak na tinejdžere, zbog njih im pada samopouzdanje i raste anksioznost, kao i problemi s mentalnim zdravljem.
Kako bi se takve situacije u budućnosti izbegle, TikTok maloletnicima više neće dopuštati korištenje filtera poput npr. “Bold Glamoura”, no korištenje nekih filtera kao u crtanim filmovima kojima se ljudskim licima dodaju zečje uši ili pseći nos neće se zabraniti. TikTok je zato najavio i kako će dodatno unaprediti sastav za blokiranje korisnika koji još nemaju 13 godina. Iako njima korištenje ove mreže nije dozvoljeno, mnogi jednostavno zaobilaze ova pravila te se predstavljaju kao da su stariji od 13. Promene koje uvodi TikTok, a ranije su najavile i druge platforme, rezultat su donošenja strože regulative na području Europske unije.
Autor: Dubravka Bošković