AKTUELNO

Evropski sud pravde potvrdio je odluku nižeg suda prema kojoj Google mora da plati kaznu od 2,4 milijarde funti zbog zloupotrebe tržišne moći.

Ova odluka usledila je nakon 15 godina pravne bitke između tehnološkog giganta i malog, zaboravljenog veb-sajta za poređenje cena – Foundem.

Adam i Šivon Raf, par iz Ujedinjenog Kraljevstva, osnovali su sajt Foundem 2006. godine, samo osam godina nakon što su Lari Pejdž i Sergej Brin lansirali Google. Foundem je imao za cilj da ponudi sveobuhvatno poređenje cena, dok su tadašnji konkurentski sajtovi bili fokusirani na određene proizvode, poput avionskih karata. Međutim, gotovo odmah nakon pokretanja sajta, poseta je naglo opala. Rafovi, sa iskustvom u tehnološkoj industriji, brzo su posumnjali da je problem u Google algoritmu.

Google je potiskivao Foundem stranice duboko u rezultatima pretrage, dok su ih drugi pretraživači prikazivali na prvoj strani. Ovaj "penal za spam" učinio je sajt skoro nevidljivim, pa su Rafovi pokušali da reše problem direktnim kontaktom sa Google-om. Nakon nekoliko bezuspešnih pokušaja od 2006. do 2008. godine, par je uspeo da privuče pažnju medija, što je povećalo posetu sajtu, ali ne i njegov rang u pretrazi.

Foto: Tanjug AP/Alastair Grant

Intervencija Evropske komisije i kazna za Google

Pravi proboj desio se tek 2010. godine, kada je Evropska komisija pokrenula antimonopolsku istragu protiv Google-a. Do 2017. godine, Evropska komisija je prikupila dovoljno dokaza za rekordnu kaznu od 2,4 milijarde funti zbog zloupotrebe tržišne moći i ograničavanja konkurencije prema Foundemu i drugim sajtovima, kao što su Microsoft, Expedia i Twenga.

Google je uložio žalbu, ali je prošlog meseca Evropski sud pravde potvrdio kaznu, potvrđujući da je tehnološki gigant zloupotrebio svoju poziciju na tržištu. Uprkos pravnoj pobedi, Foundem je već bio ugašen 2016. godine, godinu dana pre nego što je Google kažnjen i primoran da promeni svoje politike.

Google je u saopštenju istakao da se presuda odnosi na način prikazivanja rezultata pretrage u periodu od 2008. do 2017. godine, te da su od tada napravljene značajne promene koje su koristile više od 800 servisa za poređenje cena.

Iako je pravna pobeda protiv Google-a bila značajna, Rafovi priznaju da bi možda doneli drugačije odluke da su znali koliko će proces trajati. Sada su u procesu podnošenja građanske tužbe protiv Alphabet-a, u pokušaju da nadoknade troškove pravne borbe i gubitak poslovanja. Suđenje je zakazano za prvu polovinu 2026. godine.

Autor: Marija Radić