AKTUELNO

U vremenu kada su sajber pretnje sve prisutnije, kreiranje jake lozinke postalo je prva linija odbrane od hakera. U ovom tekstu otkrivamo devet saveta za stvaranje neprobojne lozinke i upozoravamo na jednu grešku koju nikako ne smete napraviti.

Zaštita privatnih podataka i dokumenata na računarima i mobilnim uređajima može biti izazovna. Ipak, postoji način da kreirate snažnu lozinku i zaštitite svoje podatke od hakera.

U poslednjih pet godina, internet prevare i narušavanje privatnosti podataka beleže značajan porast; tokom 2023. godine, FBI-jev centar za prijavu internet kriminala zabeležio je preko 880.000 prijava, s procenjenim gubicima od oko 12,5 milijardi dolara.

Zbog ovakvih rizika, zaštita ličnih podataka postala je ključna, a sve počinje kreiranjem jake lozinke za vaše finansijske naloge. U nastavku saznajte kako da kreirate sigurnu lozinku za kreditne kartice, bankovne račune i druge osetljive podatke.

ŠTO DUŽE, TO BOLJE

Dok su duže lozinke teže za upravljanje, hakeri ih teže probijaju. Nastojte da vaše lozinke imaju najmanje 16 znakova. Upotreba nasumične fraze može pomoći da se vaša lozinka lakše zapamti.

NEMOJTE KORISTITI ISTE ŠIFRE ZA RAZLIČITE NALOGE

Postaje zamorno kreiranje jedinstvenih, jakih lozinki za svaku web lokaciju na koju se registrujete, a niko ne želi da pamti desetine lozinki za sve web lokacije i aplikacije koje posećujete. Ali hakeri to znaju i koriste protiv vas.

Foto: Pixabay.com

Ako koristite jednu lozinku za račun kreditne kartice, postoji šansa da je možete koristiti i na drugim stranicama. To daje prevarantima priliku da ukradu ne samo podatke o vašoj kreditnoj kartici već i potencijalno druge podatke kao što su podaci o vašoj banci ili e-pošti.

Pobrinite se da koristite različite lozinke za svaki nalog koji imate, tako da čak i ako jedan račun bude ugrožen, ne izlažete sve svoje važne podatke riziku.

KORISTITE MENADŽER LOZINKI

Praćenje vaših lozinki je gotovo nemoguće, pogotovo jer gotovo svaka web lokacija ili aplikacija koju posjetite zahtijevaju prijavu. Upravljanje vašim podacima za prijavu može izgledati kao posao sa skraćenim radnim vremenom, ali menadžer lozinki može da pojednostavi stvari.

Menadžer lozinki je softver koji se može dodati vašem web pretraživaču ili telefonu, a dostupne su besplatne i plaćene opcije. Ovi programi čuvaju vaše lozinke i mogu automatski ispuniti vaše podatke za prijavu kada posetite sačuvanu stranicu. Većina takođe uključuje generator lozinki, koji kreira jedinstvene lozinke za vas. Takođe možete dobiti upozorenja kada su vaše postojeće lozinke slabe ili se pojave na drugim stranicama.

Moraćete jednostavno da zapamtite jednu glavnu šifru da biste se prijavili u menadžer lozinki. Iako može da potraje neko vreme za postavljanje ovakvog programa, to će u budućnosti znatno olakšati navigaciju vašim nalozima.

OTEŽAJTE NAGAĐANJE

Umesto da koristite ime svog prvog ljubimca i da iza njega dodate svoj rođendan, proverite da li je vaša lozinka originalna. To možete učiniti na sledeći način:

- Uključujute u lozinku i velika i mala slova

- Upotrebite brojeve u toku lozinki, ne samo na početku ili na kraju

- Dodajte specijalne znakove, poput @$!_ i drugih

- Dugačak niz slova, brojeva i specijalnih znakova prevarantima je izuzetno teško da dekodiraju. Što je teže za njih, to je bezbednije za vas.

Autor: Dalibor Stankov