AKTUELNO

Ukoliko ste se nekada zapitali na koji način možete da znate da li vam je telefon "probijen" i hakovan, evo nekih naznaka.

Spor rad uređaja je obično prvi znak da nešto nije u redu i da je možda došlo do toga da se neko neprimetno "ušunjao". Ostali "alarmi" uključuju previše brzo pražnjenje baterije, i aplikacije koje ne rade kako bi trebalo.

Pomenuti simptomi su oni koji najčešće ukazuju na to da je telefon možda hakovan, a napadi se u najvećoj meri izvode preko skrivene instalacije zlonamernog softvera.

Softver tog tipa do smartfona dolazi putem interneta ili preko kablovske veze s drugim računarom. Na primer, do ovoga može doći kada telefon u neregistrovanom servisnom centru dajete na popravku.

Hakeri pokušavaju da prodru u mobilni telefon pomoću programa koji nisu zahtevni za performanse uređaja i punjenje baterije.

U početku telefon možda neće pokazivati znakove da je hakovan, a jedina indikacija biće obaveštenja u aplikacijama i na društvenim mrežama.

Međutim, kasnije će telefon sam početi da daje signale o tome da je "probijen". Počeće prekidi u njegovom radu ili će doći do nekih drugih problema.

Kako da se zaštitite?

Proizvođači preporučuju da se instaliraju aplikacije preuzete isključivo iz bezbednih izvora i izbegavanje povezivanja s nepoznatim računarima.

Ako sumnjate da je vaš pametni telefon već hakovan, stručnjaci savetuju da pozovete korisničku službu proizvođača ili prodavca uređaja. Objasniće vam gde možete da obavite dijagnostiku na telefonu i oslobodite se sumnji da li ste hakovani.

Autor: Iva Besarabić