Bitkoin troši struje više nego što potroši 159 država širom sveta, kriptovaluta je i ozbiljan zagađivač životne sredine.
Da bi se rudario (proces stvaranja kriptovalute izvršavanjem složenih proračuna) u Kini je, na najvećem "proizvodnom" bitkoin tržištu, uposleno najmanje 25.000 kompjutera, za čije napajanje i rad se koriste fosilna goriva. Ovih 25.000 kompjutera pripada kompaniji Bitmejn Tehnolodžis, koja na severu Mongolije ima najmanje osam hala dužine 100 metara, u koje su smeštene sve te mašine, a to je samo jedna u moru kompanija, koje rudare bitkoin i niču kao pečurke posle kiše.
Korišćenjem električne energije, koja se u Kini uglavnom dobija sagorevanjem čvrstih goriva, u okolinu se ispuštaju ogromne količine zagađivača, koji na najrazličitije načine loše utiču na prirodne ekosisteme širom sveta, ne samo Kine.
Kako se stvaranje nekoliko popularnih kriptovaluta zasniva na trošenju velikih količina energije preti opasnost od sve većeg zagađivanja životne okoline, do čega dovodi skok vrednosti ovih valuta, upozoravaju izvori. Samo bitkoin je u jednom trenutku vredeo preko 18.000 dolara, pa ne čudi zašto se sve više ljudi trudi da ga „izrudari“ pritom ne misleći ili čak ne mareći na štetu, koja se nanosi životnom ekosistemu.
Ugrožena područja su Kina i SAD, u kojima se "izrudari" oko 75 odsto svetskih Bitcoin novčića, ali se loš uticaj iz ovih država prenosi i na njihovu okolinu, pa i čitav svet.
Pročitajte još: NASA: Pronađena nova planeta u udaljenom sistemu sličnom našem!