AKTUELNO

Jug Indije uzdrmali su nasilni protesti nakon što su se tri žene suprotstavile vekovima staroj zabrani ulaska žena u hinduistički hram. Taj hram je jedan od mnogo takvih u Indiji u kojima se zabranjuje ulazak "ženama menstrualne dobi", što je praksa koja potiče iz verovanja da su žene i devojke nečiste tokom menstruacije.

Tabui vezani za vaginalno krvarenje mogu se naći širom sveta, a ovo je deset najčešćih.

Isključenje iz verskih mesta

Žene se isključuju iz verskih mesta i obreda tokom menstruacije u mnogim delovima Azije, uključujući pretežno hinduističku Indiju i budističke zajednice Japana i Kine. Muslimankama po celom svetu se zabranjuje ulazak u džamije ili učestvovanje u molitvama tokom menstruacije. Prošlog januara je učenicama iz Gane bilo zabranjeno da pređu reku dok su imale menstruaciju. Zabranu je navodno odredio lokalni bog reke.

Devojke izbacuju iz domova

U delovima Indonezije, Indije, Nepala i u nekim nigerijskim plemenima devojke i žene izbacuju iz domova tokom menstruacije i često moraju da spavaju u štalama. U Nepalu ih je poslednih godina nekoliko izgubilo život, najčešće zbog udisanja dima, nakon što su pokušale da se zagreju paleći vatru.

Zabrana kuvanja

Praznoverja oko učinka menstruacije na hranu opstaju u mnogim delovima sveta. U Indiji postoje verovanja da će krastavci koje takne žena u vreme menstruacijepočeti da trule, dok druge veruju da one mogu usiriti puter i pavlaku ili pokvariti majonez. Neki veruju da testo za hleb koje je dotakla žene koja ima menstruaciju neće narasti.

Zabrana kupanja

Od Indije i Izraela do nekoliko evropskih i južnoameričkih zemalja ženama se govori da se ne kupaju ili ne peru kosu tokom menstruacije, jer će se razboleti ili postati neplodne.

Bez sređivanja

Ženama se često savetuje da ne šišaju i ne farbaju kosu za vreme menstruacije. Nekima se savetuje da se ne depiliraju, jer bi im dlaka mogla brže rasti, dok se drugima govori da ne seku ili ne lakiraju nokte.

#Menstrualni ciklus

#Mesec

#Žena

'