AKTUELNO

Uoči najvećeg hiršćanskog praznika - Vaskrsa, istraživali smo kakvog su kavaliteta boje za jaja koja se mogu naći na tržištu.

Diplomirani inžinjer prehrambene tehnologije Branislav Dimitrijević za Pink.rs objašnjava na šta treba posebno obratiti pažnju prilikom kupovine boja.

Pakovanje mora da sadrži oznaku od E100 do E180, kaže Dimitrijević objašnjavajući da mnogi pogrešno tumače oznaku E, misleći da je to skraćenica od reči emulgator.

Foto: Pixabay.com

Oznaka E skraćenica je od Europe i uvedena je kako bi se grupisali svi aditivi čija je upotreba u prehrambenim proizvodima dozvoljena. Emulgatori su samo jedna od preko 20 grupa aditiva, a među njima su još i konzervansi, regulatori kiselosti, sredstva za želiranje, zaslađivači, pa i boje o kojima danas pišemo. Upotreba aditiva regulisana je pravilnikom, koji propisuje da se aditivom može nazvati supstanca koja je u hrani prisutna u količini do dva posto, a za veće količine ona se mora deklarisati kao jedan od glavnih sastojaka, objašnjava Dimitrijević.

Jedan od prvih signala da možemo posumnjati u kvalitet boje je cena.

Ukoliko je boja sumnjivog porekla i kvaliteta, njena cena je mnogo niža od farbe koja je bezbedna za upotrebu. Razlog je što prehrambene boje moraju imati mnogo veći stepen čistoće, pa je sam proces proizvodnje skuplji, a na cenu utiču i troškovi kontrole kvaliteta, na čemu ozbiljni proizvođači ne štede.

Dimitrijević je dodao da veštačke boje sadrže toksične supstance, kao što su teški metali, koji kada se unose u organizam na duži rok mogu biti jako štetni.U kesicama za bojenje jaja koje se ne kupuju na "proverenim" mestima, odnosno mestima koje ne kontroliše inspekcija mogu se naći olovo, živa, kadmijum, radon, kaže on.

Foto: Pixabay.com

Takođe na pakovanju mora da postoji bar-kod, datum proizvodnje, rok trajanja I proizvbođač. Ako sadrži sve pomenute stavke onda nema opasnosti da se u farbi krije nešto drugo, do prehrambene boje, koja nije opasna I ne sadrži opasne materije - kaže Dimitrijević

Ipak, objašnjava on, ukoliko se dogodi da jaje pukne dok je u boji ili boja prođe kroz ljusku, najbolje je to jaje baciti ili skinuti obojen deo, a svakako takvo jaje ne treba davati deci.

Dimitrijević preporučuje starinski način farbanja jaja, kao što su nekada radile naše bake.

Foto: Pixabay.com

Pored svima poznatog farbanja u lukovini jaja se mogu još farbati u ljubičastu boju koju možete dobiti od ljubičasti kupus, plavu od smrznute borovice, narandžastu od šargarepe, roze od cvekle, žutu od kurkume, a aleva paprika daće im crvenu boju.

To su sigurno prirodne boje i ne mogu biti štetne čak iako prodru kroz ljusku jajeta. Imate dve opcije - da ozbiljno povedete računa gde i koju farbu za jaja kupujete ili da se pomučite i primenite tradicionalan, prirodan način farbanja.

#Jaja

#Otrov

#boja

'