AKTUELNO

Zbog sličnosti i kompatibilnosti svinjskih organa s ljudskima, te životinje se već dugo smatraju pogodnim davaocima za takozvanu ksenotransplantaciju.

Međunarodni tim naučnika napravio je korak napred u presađivanju organa među različitim vrstama, stvorivši genetski modifikovane svinje čiji su organi pogodni za transplantaciju ljudima, objavljeno je u americkom casopisu "Sajans".

Ovaj potez mogao bi da predstavlja revoluciju u presađivanju organa jer bi se genetski modifikovani organi svinja, u koje su umetnuti ljudski geni, mogli transplantirati ljudima umesto retkih organa ljudskih donora na koje se najčešce vrlo dugo čeka.

Foto: Pixabay.com

Da bi se sprečilo odbacivanje životinjskih organa naučnici su još početkom devedesetih godina prošlog veka došli na zamisao da u svinje ubace ljudske gene.

Do sada su problem u presađivanju svinjskih organa predstavljali virusi koji mogu biti zarazni kada je reč o transplantaciji na ljudskog pacijenta.

"Sajans" piše da je grupa naučnika koju su predvodila dvojica genetičara s Harvarda, Džordž Larč i Luan Jang, uspešno primenila metodu kloniranja kako bi otklonili gene odgovorne za postojanje virusa u svinjskom DNK pre nego što su pristupili stvaranju 37 svinjskih embriona.

Pročitajte još: MAGIČNI DANI U AVGUSTU: Na ove datume URADITE sledeće i čekaju vas ljubav, blagostanje i sreća!

Nadaju se da su na taj nacin prevladali jednu od najvecih prepreka u ovoj vrsti transplantacije.

Privatna kompanija "Genesis" koju su osnovali Larč i Jang, uspela je da "stvori 37 prasadi čiji će organi biti potencijalno dobri za ksenotransplantaciju".

"Sajans" istice da je nedostatak ljudskih organa za presadivanje toliki da svakodnevno u Sjedinjenim Americkim Državama u išcekivanju odgovarajuceg ljudskog donora umre 22 pacijenta.

#Nauka

#Svinja | prase

#Transplantacija

'