AKTUELNO

Tehnologija genetskog modifikovanja ima veliku važnost za razvoj medicine, jer pomažu u tretmanu tumora i genetskih bolesti.

Proteklih 20 godina, naučnici su postigli značajne uspehe u oblasti kloniranja životinja. Tako je Kina prošle nedelje objavila da je postala prva zemlja na svetu koja je klonirala genetski dizajniranog psa. Klonirani bigl nazvan je Long Long. On je ne samo prvi klon stvoren od genetski modifikovanog psa, već je i prvi klonirani pas.

Pročitajte još: Baš OVI BROJEVI vam mogu doneti LOTO dobitak

Proces kloniranja pasa može da potraje od dva pa do više meseci. U okviru jednog eksperimenta, naučnici pokušavaju da kloniraju 10 pasa, ali modifikacije u genomu mogu da se dobiju kod samo dve jedinke. Istovremeno, nije moguće predvideti stepen uspešnosti.

Genetski modifikovani psi zadržavaju reproduktivne sposobnosti i mogu da se razmnožavaju od 10 meseci. Modifikacije gena se prenose na sledeću generaciju.

Životni vek ovakvih pasa ne razlikuje se od onih "običnih". Neki mediji nazvali su Long Longa "superpsom", ali se naučnici koji su ga stvorili ne slažu se s tim. U budućnosti psi će oboljevati od ljudskih bolesti, pa stoga ne mogu biti nazvani "superpsima".

Naredni korak u istraživanjima kineskih naučnika moglo bi da bude kloniranje mačke.

#Kina

#Mačka

#Naučnici

#Pas

'