AKTUELNO

Rečna flotila Vojske Srbije uskoro će biti bogatija za moćne vojne čamce i manje borbene brodove koje će naša država kupiti od Kine. U skladu sa vojno-tehničkom saradnjom dve zemlje, čije su temelje postavili predsednici Aleksandar Vučić i Si Đinping, Srbiju će sa reka braniti tajp 022 haubej, brod napravljen u stelt tehnologiji, a naoružan topom AK-630 i protivavionskim raketama.

Kako se saznaje, reč je o jednom od najsavremenijih vojnih katamarana (brodovi koji čine dva spojena pramca), koji je osposobljen za delovanje i u napadu i u odbrani.

- Kineska industrija ratnih brodova dostiže ekspanziju i mi ćemo tu činjenicu iskoristiti kroz nabavku modernih naoružanih plovila, ali, naravno, u skladu sa potrebama Srbije. Naša zemlja nema more, ali ima velike i plovne reke, pa je veoma značajno da se ovaj segment odbrane dodatno poboljša i razvije. Vojno-tehnička saradnja koja je potpisana u septembru prošle godine prilikom posete predsednika Vučića Pekingu, između ostalog, ostvariće se i u kupovini moćnog broda tajp 022 haubej - navodi izvor.

Foto: Ministarstvo odbrane/Salinger Igor

Prema njegovim rečima, Srbiji je važno da se dodatno obezbedi s obzirom na to da se u rečnom pojasu graniči sa zemljama NATO (Hrvatsko, Bugarskom i Rumunijom).

- S druge strane, imali smo razvijenu ratnu mornaricu nekada iz vremena Jugoslavije, postojala je dobra tradicija i kadrovi, pa i neki proizvodni kapaciteti koji bi mogli da budu brzo obnovljeni - zaključuje izvor.

Ovom nabavkom potvrdiće se reči predsednika Srbije, koji je posle potpisivanja saradnje najavio da če naša država od Kine u najskorije vreme nabaviti neke od najsofisticiranijih sistema naoružanja uz, kako je rekao, značajan transfer vojne tehnologije koja bi znatno unapredila srpsku vojnu industriju. Prema saznanjima, deo tih sistema svakako će ići na jačanje flotile.

Foto: Tanjug

Penzionisani general Veselin Šljivančanin kaže da je odluka državnog i vojnog rukovodstva da kupe ova plovila od suštinskog značaja za vraćanje Vojske Srbije u zavidan stepen borbene gotovosti.

- Sigurno su nam potrebni laki specijalni čamci jer znamo da su nam već rušeni mostovi i putevi, a protiv neprijatelja u okruženju moramo da budemo spremni. Imamo dosta plovnih reka, a to naoružanje potrebno nam je i u mirnodopskim prilikama. Ne trebaju nam da bismo osvajali tuđe već da branimo svoje u punom kapacitetu. Verujem da ta saradnja neće biti jednosmerna, već da će i Kinezi kupovati od nas savremenen artiljerijake sisteme - tvrdi Šljivančanin.

#Brodovi

#Kina

#Srbija

#oružje

#saradnja

'