AKTUELNO

Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo Skupštine Srbije usvojio je danas Predlog Vlade Srbije za promenu Ustava iz 2006. godine u oblasti pravosuđa, i on će biti upućen narodnim poslanicima na izjašnjenje.

Predsednik Odbora Đorđe Komlenski konstatovao je da je Odbor utvrdio da je Predlog podnet od Ustavom ovlašćenog predlagača i u propisanom obliku. Za izvestioca parlamenta sa zadatkom da poslanicima obrazloži Predlog Vlade za promenu Ustava, Odbor za ustavna pitanja je ovlastio predsednika Odbora.

Da bi Predlog bio usvojen u Skupštini potrebna je dvotrećinska većina, a posle toga počinje utvrđivanje konkretnog akta za promenu Ustava. Za usvajanje Predloga glasalo je 10 članova Odbora, protiv je bio jedan, uzdržanih nije bilo, a troje nije glasalo. U ime Vlade Srbije, Predlog je na početku sednice detaljno obrazložila ministarka pravde Nela Kuburović ukazujući da se Srbija međunarodnim i domaćim aktima obavezala na jačanje institucija i vladavinu prava, kao i da će u tom procesu izvršiti neophodne reforme koje se tiču pravosuđa, jačanja nezavisnosti sudstva i pojačanja njegove efikasnosti.

Predložene ustavne reforme u oblasti pravosuđa usmerene su na položaj sudske vlasti, javnih tužilaštava, nadležnost Skupštine, način glasanja u Skupštini, imenovanje sudija Ustavnog suda i regulisanje položaja sve tri grane vlasti u Srbiji.

Foto: Tanjug

- Ono što je zahtevano od Srbije odnosi se pre svega na smanjenje uticaja zakonodavne i izvršne vlasti u postupku izbora sudija, predsednika sudova, javnih tužilaca, zamenika javnih tužilaca, postupak izbora članova visokog saveta sudstva, kao i preciziranje uloge Pravosudne akademije - kazala je Kuburovićeva.

Istakla je da Vladin Predlog ne sadrži tekst amandmana čije se usvajanje traži, već će krajnji tekst utvrditi Odbor za ustavna pitanja nakon predstojećih javnih slušanja i debata u Narodnoj skupštini. Zbog toga, kako je ukazala, treba razlikovati Predlog za promene Ustava o kome se danas raspravljalo i koji je podnela Vlada i predstojeći Akt o promeni Ustava koji treba da utvrdi Odbor, a dvotrećinskom većinom izglasa Narodna skupština.

Ako poslanici izglasaju Predlog za izmenu Ustava, skupštiniski Odbor za pravosuđe organizovaće javne debate radi utvrđivanja finalne verzije Predloga amandmana. Ministarstvo pravde je izradilo Nacrt ustavnih amandmana koje je pozitivno ocenila Venecijanska komisija i koji bi trebalo da budu početna osnova za utvrđivanje budućih amandmana. Nakon što se utvrdi predlog amandmana na Ustav u oblasti pravosuđa, njih će takođe morati da izglasaju narodni poslanici dvotrećinskom većinom. Taj predlog će potom ići na referendum.

#Skupština Srbije

#Ustav

'