AKTUELNO

Hrvatski politički faktori često naglašavaju bratstvo po oružju između Hrvatske i Albanaca sa Kosova. Potrebno je da pažljivo pratimo šta se dešava na KiM i shodno tome povlačimo naše poteze, rekao je za Novo jutro Televizije Pink, komentator "Politike" Miroslav Lazanski.

Komentarišući to što hrvatski veterani obučavaju tzv. vojsku Kosova, kao i cilj njihove obuke, Lazanski je podsetio da je činjenica da su Albanci, bivši oficiri JNA učestvovali u redovima OVK tokom pobune 1998. i 1999. godine.

- Činjenica je i da hrvatski politički faktori često naglašavaju bratstvo po oružju između Hrvatske i Kosova, odnosno Albanaca. Njihovi instruktori su bili u redovima OVK, pa se ne bih iznenadio da su i sada. Da vrše obuku. Naravno, pažljivo smo pratili dolazak tih oficira – rekao je Lazanski.

On je naglasio da treba pažljivo pratiti sve što se tamo dešava, i istakao da novu vrstu Oluje i pogroma Srba sa Kosova, Srbija neće dozvoliti.

- Ovo nije ništa neobično i nelogično. Ali, opet, moramo pažljivo da pratimo šta se dešava i shodno tome povlačimo naše poteze i odlučujemo kako ćemo da se ponašamo u budućnosti – rekao je Lazanski.

Komentarišući navodnu ucenu od strane SAD, da će, ukoliko se odrekne Rusije i uvede joj sankcije, Srbiji pripasti deo Kosova, Lazanski je rekao da sve ponude moramo da uzimamo sa velikom rezervom.

- Setimo se Pala, i ponude od strane Džimija Kartera, specijalnog izaslanika američkog predsednika. On je tada ponudio Srbima da napuste zapadne delove Republike Srpske, a da u zamenu dobiju deo Goražde, Tuzlu, ceo deo Podrinja - rekao je Lazanski.

Kako kaže, kada je krenulo ludilo 1995. godine, cela ova ponuda je pala u vodu.

- Srbija i predsednik Vučić se nalaze pred veoma ozbiljnim pritiscima. Veoma snažnim. Ovo je sve jedna vrsta prilično jasne poruke pritiska. Vučiću je čak i fizički upriličena pretnja – rekao je Lazanski.

Prema njegovim rečima, SAD se žuri da završe pitanja na Balkanu, i da sa tim “uspehom” uđu u novu političku kampanju.

Foto: TvPink Printscreen

- Klinton je, na primer, smatrao Dejton svojim najvećim spoljnopolitičkim uspehom. Mislim da i Tramp želi nešto slično, samo kada je u pitanju Kosovo. Na spoljnopolitičkom planu ne beleže neke uspehe, u defanzivi su, pa bi im uspeh na ovom području odgovarao, pa stoga vrše veliki pritisak, posebno na predsednika Srbije – rekao je Lazanski.

Dodaje da je velika stvar to što SAD uopšte razmišlja o Kosovu što uopšte nešto predlažu.

- Do pre nekoliko godina, nisu hteli ni da diskutuju o tome. Sada se vidi da Kosovo ipak nije završena priča – rekao je Lazanski.

Lazanski se nadovezao na unutrašnje političke pretnje koje upućuju predstavnici Saveza za Srbiju, i istakao da u zapadnim zemljama, kada su u pitanju interesi države, ipak, kako kaže, svi staju pod istu zastavu, ma šta mislili o vođi.

- Kod nas to nije tako, već svako misli samo na lični interes – rekao je Lazanski.

On je podsetio da se sutra održava miting koji treba da bude simbol međunarodnog otpora i pokazatelj odlučnosti građana Srbije da se odupru stranom pritisku po pitanju Kosova.

- Unutrašnja politička scena bi trebala uvek u ovakvim rovitim vremenima da bude jedinstvena, jer u suprotnom šaljemo sliku da smo slabi i osetljivi na pritiske – rekao je Lazanski.

#Miroslav Lazanski

'