Ženska odbojkaška reprezentacija Srbije osvojila je zlatnu medalju i ponovo je postala šampion Evrope, pošto je večeras u finalu Evropskog prvenstva pobedila domaću selekciju Turske 3:2 (21:25, 25:21, 25:21, 22:25,15:13).

Izabranice Zorana Tezić odbranile su titulu osvojenu pre dve godine na EP u Azerbejdžanu i Gruziji, osvojivši ukupno trećo zlato za Srbiju na prevenstvima Starog kontinenta.

Srbija je šampionat završila bez ijednog poraza, a ova generacija srpskih odbojkašica igrala je finala na poslednja tri velika takmičenja: na Olimpijskim igrama (2016), Evropskom prvenstvu (2017) i Svetskom šampionatu (2018).

5. SET

Dobar početak Tijane Bošković, dva njena poena za 2:1. Preokret Turkinja, pecanje naših igračica i vođstvo domaćina sa 4:2.

Turska ulazi u seriju grešaka, Srbija smanjuje zaostatak (4:5). Ipak, sjajni servisi Karakurt i smečevi Boz za novu osetniju prednost (4:7). Terzić je tražio "čelendž"; pogrešio, ali je to bilo dovoljno da se pokrene Srbija i da ponovo smanji minus. Dovoljno za tajm-aut Guidetija (6:7). Promena strana pri rezultatu 6:8.

Ponovo preokret, ovog puta u korist Turske - 11:12. Tajm-aut za Srbiju. Srbija je pobedila rezultatom 15:13 u poslednjem setu.

4. SET

Srbija je još bolje startovala u ovom setu. Posle 13 odigranih poena Srpkinje imaju prednost (8:5). Turska je zatim osvojila dva poena, da bi sudije naredni poen dodelile Srbiji, pa bez "čelendža" promenila odluku (8:8). Brankica je odigrala dva sjajna poena, pa je Maja Ognjenović savršeno servirala i odradila sjajan poen za Minu Popović koja uvećava prednost.

Guideti je reagovao tajm-autom (12:9). Mali odmor je delovao. Turska je osvojila četiri poena u nizu i stigla do prednosti (12:13). Nije Terzić želeo da reaguje kao kolega sa klupe Turske i to se isplatilo. Srpkinje su osvojile tri naredna poena (15:13). Nekoliko sjajnih poteza Bojane Milenković za vođstvo Srbije i novi tajm-aut Guidetija (17:14).

Blok Turske za 18:17, Terzić je zatražio tajm-aut. Drama na vrhuncu! Turska je vezala četiri poena, vodi sa 19:18.

Turska je vezala četiri poena, vodi sa 19:18. Buša se vraća umesto Milenković. Bjanka Buša je odservirala dva sjajna servisa - 21:19! Tri korektora Turska ima u polju i preokreće rezultat - 21:22. Tajm-aut za Terzića. Turska je odigrala mnogo bolje finiš i izjednačile na 2:2 u setovima.

3. SET - 21:25

Sjajan početak Srbije, naše devojke su zaigrale mnogo bolje u polju - 5:3. Silovit start Srbije - 9:4. Nakon toga oslabio je prijem Srbije - tajm-aut Terzića pri rezultatu 10:8. Proradio je blok naših odbojkašica, Maja Popović za 14:10.

Serija 4:0 Turske za 15:14, Milenković ulazi umesto Buše. Srbija je uspela da odbije napad Turske, posle izjednačenja 15:15 Srbija stiže do 19:16. Turska publika vrši veliki pritisak na sudije koje su dosudile jedan poen za Srbiju - 21:18. Veljković je as servisom utišala halu! Kraj seta! Mina Popović je zakucala loptu za 25:21 i preokret - 2:1 vodi Srbija!

2. SET - 21:25

Naše odbojkašice odlično su započele drugi set. Tijana Bošković je sjajno servirala i donela prednost od 5:1.

Posle poena Bjanke Buše sačuvali smo prednost (10:6). Gvideti tajm-autom pokušava da razbudi svoje izabranice, ali to ne dozvoljava Tijana Bošković. Došla je do svog 10. poena na meču i održavala prednost (13:7).

Srbija je nakon toga ušla u seriju grešaka i dozvolila Turskoj da smanji zaostatak (15:11). Buša je prekinula "prazan hod, ali su Ognjenović i Mihajlović servise poslale u mrežu. Srećom, prednost koju su stekle pre toga je bila dovoljna da ne dođe do panike.

Gvideti ponovo traži tajm-aut (20:14). Turska je ponovo smanjila razliku, pa je Terzić rešio da traži tajm-aut (22:18). Turska je nakon toga dodatno smanjila minus, pa je Terzić morao ponovo da reaguje (23:21). Srbija je uspela da privede set kraju i da dođe do izjednačenja u setovima (25:21).

1. SET - 25:21

Pred oko 14.000 navijača u Ankari počela je utakmica. Dobra igra u napadu obe selekcije, ali Srpkinje imaju prednost na startu (9:6). Od tog momenta domaćin šampionata pravi seriju 3:0 i dolazi do izjednačenja (9:9).

Srbija je uspela da zadrži vođstvo na sredini seta (13:11). Turska pravi mini-seriju od dva uzastopna poena i potom dolazi do prvog vođstva u setu, što tera Terzića da traži tajm-aut (14:16).

Kratak predah nije pomogao Srpkinjama. Turska je nastavila seriju, osvojila šest uzastopnih poena i došla do prve osetnije prednosti na meču (14:19).

Pokušala je Srbija da se vrati u set, prišle su na dva poena minusa, pa je Đovani Guideti tražio odmor (20:22).

24:20 - Bošković izblokirana drugi put zaredom za set loptu Turkinja.

Prvi set pripada Turskoj nakon servis greške Brankice Mihajlović... Ključna serija se desila sredinom seta kada su naše devojke imale ogromnih problema na prijemu. Set je završen rezultatom 25:21 u korist Turske.

Sastavi:

SRBIJA: Buša, Lazović, Mina Popović, Mirković, Mihajlović, Ognjenović, Veljković, Pušić, Bjelica, Aleksić, Silvija Popović, Nošković, Milenković, Blagojević. Selektor: Zoran Terzić TURSKA: Sebnem Akoz, Ozbaj, Erkan, Akman, Baladin, Ismailoglu, Ajdemir Akjol, Jilmaz, Boz, Erdem Dundar, Guneš, Sarioglu, Jildirim, Karakurt. Selektor: Đovani Gvideti.