AKTUELNO

Avionska nesreća u kojoj je pre tri dana poginuo Emilijano Sala (28) samo je još jedna u nizu vazduhoplovnih tragedija u kojima je više od sto igrača izgubilo život na sličan način, što je promenilo istoriju najpopularnijeg sporta na svetu.

Svet je još u šoku zbog nestanka Argentinca koji je u ponedeljak veče putovao od Nanta do Kardifa. U Velsu je trebalo da zaigra za novi klub, koji ga je platio 17 miliona evra, ali je njegov avion u toku leta nestao sa radara dok je bio iznad kanala Lamanš. Iskusni napadač i pilot Dejv Ibotson još nisu pronađeni, iako spasioci neumorno tragaju za njima, a pretpostavlja se da su nastradali.

Andi crna tačka

Ovo je druga slična nesreća na Ostrvu za samo tri meseca. Krajem oktobra poginuo je gazda Lestera Vičaj Šrivadanapraba, kada se njegov helikopter srušio i zapalio u blizini stadiona "King Pauer". Međutim, tragedija koju svet i dalje pamti je ona iz Minhena 1958, kada je poginulo osam igrača i tri člana stručnog štaba Mančester junajteda. Avion popularnih "Bezbijevih beba" pri poletanju nije uspeo da dostigne željenu brzinu, pa je zakačio dve obližnje zgrade, pao i zapalio još dve kuće.

Foto: Tanjug AP

Među preživelima bio je legendarni ser Bobi Čarlton, koji je detalje opisao i u knjizi.

- Samo sam imao sreće, sedeo sam na pravom mestu. Kad sam se probudio u bolnici sledećeg jutra, došao je neki momak sa spiskom svih igrača i počeo da nabraja ko je stradao. Pitao sam se kako dalje i da li ćemo ikada uspeti da se oporavimo. Bilo je jako teško, ali morali smo nekako da nastavimo. Fudbal me je spasao, ali nema dana da ne pomislim na taj dan. Obuzme me osećaj tuge i griže savesti jer sam uspeo da preživim, a moji drugovi nisu - priznaje Čarlton.

Avionske nesreće fudbalera

1949. u Torinu 18 igrača i članovi stručnog štaba Torina 1960. u Oresundu 8 članova olimpijskog tima Danske 1961. u Andima 8 članova kluba Grin Kros 1969. u Andima 19 igrača i trener Strongesta 1979. u Kamjansku 17 igrača i članovi stručnog štaba Pahtahora 1987. u Limi 44 člana peruanskog kluba Alijanc 1993. u Gabonu 18 fudbalera i članovi stručnog štaba Zambije 2016. u Medeljinu 19 fudbalera i svi članovi Šapekoensea 2018. u Lesteru vlasnik Lestera Vičaj Šrivadanapraba

Jedna od prvih avionskih tragedija dogodila se 1949. u Torinu. Svih 18 fudbalera tog kluba stradalo je pošto je njihova letelica udarila u zid katedrale na brdu u blizini grada. Bio je to najtalentovaniji tim u istoriji "bikova", što potvrđuje i činjenica da su osvojili četiri titule prvaka Italije i da su u trenutku nesreće bili prvi na tabeli četiri kola pre kraja prvenstva.

Nova nesreća dogodila se 11 godina kasnije, kad je osam članova danskog fudbalskog olimpijskog tima poginulo u padu aviona u Oresundu. Crna serija nastavila se 1961, kad je u nepristupačnom delu Anda pala letelica sa 20 putnika, među kojima je bilo osam igrača čileanskog kluba Grin Kros. Svi su preminuli, a ostaci aviona nađeni su tek u februaru 2016. Na istom mestu 1969. tužnu sudbinu doživelo je 19 igrača i trener bolivijske ekipe Strongest.

Foto: Tanjug

Svi iz stručnog štaba i 17 fudbalera Pahtahora iz Taškenta, tadašnjeg člana Prve lige SSSR, izgubili su život 1979. kada su se dva aviona sudarila iznad ukrajinskog grada Kamjanske. Isto je 1987. prošao i peruanski Alijanc, čija je letelica pala u blizini Lime, a 44 člana kluba završila su na dnu okeana.

Najbolja generacija reprezentacije Zambije nestala je u sekundi 1993. godine. Letelica ratnog vazduhoplovstva sa 18 fudbalera pala je u okean u blizini obale Gabona i niko nije uspeo da se spase.

Tuga u Brazilu

Najveća nesreća u 21. veku desila se u novembru 2016. Avion kojim je brazilski Šapekoense putovao na finale Kupa Sudamerikana srušio se u kolumbijskom Medeljinu, a poginulo je 19 fudbalera i svi članovi stručnog štaba. Preživela su samo trojica igrača, Džekson Folman, Alan Rušel i Neto.

- Direktor kluba Kadu Gaučo zamolio me je tokom leta da se prebacim napred kako bi svi novinari bili pozadi. Nisam hteo, ali onda sam video Folmana i on je insistirao da sednem pored njega. To mi je spaslo život. Samo Bog može da objasni zašto sam preživeo nesreću. On mi je pružio drugu šansu - otkrio je Rušel.

#Nesreća

#Smrt

#fudbal

'