AKTUELNO

Zamenik gradonačelnika je istakao da srpski narod ima obavezu da se seća i čuva uspomenu na cara Nikolaja Drugog Romanova, jer je on pomogao da se evakuiše i oporavi srpska vojska nakon povlačenja kroz Albaniju u Prvom svetskom ratu, u koji je Rusija ušla zbog Srbije.

Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić prisustvovao je danas liturgiji u ruskoj crkvi u Beogradu i litiji od crkve do spomenika poslednjem ruskom caru Nikolaju Drugom, cime je obeleženo 100 godina od stradanja carske porodice Romanov.

Vesić je u izjavi novinarima kazao da srpski narod ima obavezu da se seća i čuva uspomenu na cara Nikolaja Drugog Romanova, jer je on pomogao da se evakuiše i oporavi srpska vojska nakon povlačenja kroz Albaniju u Prvom svetskom ratu, u koji je Rusija ušla zbog Srbije.

Foto: Beograd

- Grad Beograd ima obavezu da na dostojan način obeleži ovaj dan, naročito zbog svega onoga što je porodica Romanov učinila za Srbiju. Rusija je u Prvi svetski rat ušla zbog Srbije, pokušavajući da spase Srbiju od napada Austrougarske. Ruski car Nikolaj je pomogao da naša vojska bude evakuisana i oporavljena i kasnije da se bori za Srbiju - kazao je Vesić.

Dodao je da je car Nikolaj bio veliki i iskreni prijatelj Srbije, te da je bio u veoma bliskim odnosima sa tada regentom, a posle kraljem Aleksandrom.

- Zaista, ako srpski narod ima obavezu prema nekom drugom vladaru, da ga se seća i čuva uspomenu na njega, onda je to car Nikolaj Drugi Romanov - istakao je Vesić i naveo da je Grad Beograd ponosan na to što je pre nekoliko godina podignut spomenik tom ruskom imperatoru.

Foto: Beograd

- To je znak naše zahvalnosti i našeg sećanja prema porodici Romanov. Inače, i kralj Aleksandar je našao način da se oduži Rusiji i porodici Romanov za sve ono što su učinili za Srbiju. Beograd je, posle Pariza, primio između dva rata najviše ruskih emigranata - kazao je Vesić.

Prema nejgovim rečima, 1931. godine je prema popisu stanovništva, svaki šesti stanovnik Beograda bio Rus.

- Ruski emigranti su dali veliki doprinos razvoju Beograda, u kulturi, umetnosti, nauci... - kazao je Vesić.

Foto: Beograd

Kako je naveo, šefovi većine katedri Univerziteta su bili ruski profesori, osnovali su prvu baletsku školu, kao i autoškolu u Beogradu, a većinu građevina između dva rata su radile ruske arhitekte.

- Neraskidiva je veza između ruskog i srpskog naroda i to je razlog što smo danas na dostojanstven način obeležili mučeničku smrt carske porodice - zaključio je Vesić.

#Goran Vesić

'