AKTUELNO

Predsednik Opštine Plav Orhan Šahmanović je za crnogorsku televiziju izjavio da za desetak porodica traže alternativni smeštaj, jer njihovi domovi više nisu bezbedni.

U zemljotresu jačine 5,2 stepen Rihterove skale, koji je pogodio područje u blizini Plava u Crnoj Gori, a osetio se i u Srbiji, oštećeno je najmanje 70 objekata, a desetak porodica je iseljeno. Iz lokalne Službe zaštite i spasavanja za portal RTCG je rečeno da su na starijim kućama popucale fasade i dimnjaci.

Stanovnici opštine Plav ističu da ne pamte veći zemljotres. Predsednik Opštine Plav Orhan Šahmanović je za crnogorsku televiziju izjavio da za desetak porodica traže alternativni smeštaj, jer njihovi domovi više nisu bezbedni.

- Verujem da ćemo zajedno s Vladom sanirati sve štete na postojećim objektima. U Plavu je dosta siromašno stanovništvo, malo je njih koji mogu priuštititi da renoviraju kuće. Pokušaćemo da saniramo najugroženije - kazao je Šahmanović za TVCG.

On je rekao da je nakon najjačeg potresa bilo još 11 manjih, piše rtcg.me.

- Mi smo popisali 120 kuća koje su nam se javili ljudi. Lično me zvao premijer Duško Marković i ponudio pomoć. Mi ćemo otvoriti dva žiro računa kako bi građani mogli da uplaćuju. Nijedna pomoć opštine neće ići bez isticanja na sajtu opštine - kazao je on.

Iz MUP-a je saopšteno da predstavnici Direktorata za vanredne situacije i Uprave policije deluju na terenu u više opština na severu zemlje da bi zajedno sa predstavnicima lokalnih samouprava prikupili informacije o eventualnoj šteti koju je prouzrokovao zemljotres.

- Zasad nema informacija o tome da je zemljotres prouzrokovao ljudske gubitke - saopšteno je iz MUP-a.

Crnogorski premijer Duško Marković je poručio da će vlada pomoći ugroženim građanima.

- Vlada i ja kao predsednik, bićemo uz građane Plava, Gusinja, Andrijevice i Berana, i pomoći u saniranju posledica zemljotresa koji je teže pogodio ove opštine - istakao je on.

Predsednica Opštine Gusinje Anela Čekić kazala je za TVCG da su obišli područje pogođeno potresom i da su se uverili u oštećenja na kućama.

- Komisija će napraviti detaljan izveštaj, utvrditi štetu i pomoći našim građanima - rekla je Čekić za rtcg.me.

Sektor za seizmologiju Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju registrovao je zemljotres u 11 sati i 46 minuta, sa epicentrom sedam kilometara severozapadno od Plava.

Načelnik Službe zaštite i spasavanja Mirza Medunjanin kazao je za portal RTCG da je Opštinski tim za vanredne situacije održao sastanak, navodeći da nema životno ugroženih građana.

- Najviše poziva smo dobili zbog pričinjene štete. Oštećeno je dosta fasada i krovova, pogotovo na starijim kućama - rekao je on.

Operativa Direkcije za saobraćaj otklonila je odron sa puta na lokaciji Sućeska, između Andrijevice i Plava, prenosi Sputnjik.

- Poručujemo građanima da nema razloga za paniku i da su svi raspoloživi resursi Direktorata za vanredne situacije i ostalih subjekata sistema zaštite i spasavanja na raspolaganju, a ukoliko se za to ukaže potreba, oni će biti angažovani u meri i kapacitetu koji zahteva stanje na terenu - saopštio je MUP.

Zemljotres je zabeležen na tromeđi Srbije, Crne Gore i Albanije, a osetio se i do Beograda, rečeno je Tanjugu u Seizmološkom zavodu. Potres se osetio i u jugozapadnoj Srbiji.

Zemljotres i u Makedoniji

U opštini Dojran na jugoistoku Makedonije jutros je zabeležen zemljotres jačine 3,3 stepena po Rihterovoj skali.

MIA javlja, na osnovu podataka Opservatorije na Fakultetu prirodnih nauka i matematike, da se zemljotres dogodio rano jutros nešto posle četiri časa.

#Crna Gora

#Makedonija

#Zemljotres

'